Andrzej Puka
Od 2003 roku członek Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony. W roku 2007 wybrany do Zarządu jako vice-przewodniczący a po zmianie statutu v-ce prezes.
W Zarządzie Towarzystwa zrealizował następujące przedsięwzięcia:
- Napisał nowy statut TPL
- Współtworzył stronę internetową Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony www.tpl.lanckorona.pl
- Zorganizował 2 edycje wymyślonego przez siebie Rajdu Konfederatów Barskich „Na tropach historii”- impreza aktywizująca społeczności lokalne w zakresie turystyki, rekreacji z elementami kształtowania świadomości historycznej i kulturowej o zasięgu ponad powiatowym (razem 650 uczestników) i współorganizował dwie kolejne oraz prowadził wszystkkie cztery.
- Pomysłodawca akcji dot. promocji gminy na zewnątrz – między innymi zrealizował w 2007r. „Dzień Lanckoroński w Zatorze”
- Zgłosił Lanckoronę do X edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego i razem z Małopolskim Instytutem Kultury i Gminą Lanckorona koordynował „Dni” w Lanckoronie oraz przygotowywałem wystawę „Białe Kruki” i książkę „Powietrznicy w Lanckoronie” (2008r.)
- Wymyślił akcje dot. działania na rzecz tworzenia nowych obszarów specjalnej ochrony ptaków na terenie Gminy Lanckorona we współpracy z Polską Akademią Nauk pod nazwą „Zapraszamy ptaki do Lanckorony”- zorganizował konkurs dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów na budkę lęgową w 2007r oraz wieszanie 80 budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków na terenie gminy. Ponadto wymyślił akcję „Budka za złotówkę” – dla mieszkańców gminy-rok 2008.Kontynuacja w roku 2009 i 2010.
- Nawiązał współpracę z Małopolską Organizacją Turystyczną i zgłosił Zamek Lanckoroński do do projektu „Żywe Zamki” rok 2007.
- Rozpoczął współpracę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną – kwartalnik TPL „Kurier Lanckoroński” wprowadzono do Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
- Współorganizował ze Stowarzyszeniem Gmin Babiogórskich Międzynarodowy Złaz Samorządowców Lanckorona 2008 ( 500 uczestników).
- W ramach partnerstwa współorganizował lub pomagał organizować imprezy przygotowywane przez Gminny Ośrodek Kultury lub inne organizacje pozarządowe z terenu gminy 2007-2010.
- Promuje zaangażowanie społeczne swoich członków-prelekcje filmu nakręconego przez TPL i i rozdawnictwo wydawnictw Towarzystwa w trakcie spotkań i sympozjów w kraju.
- Współpracuje od 2003 także z redakcją czasopisma Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony -kwartalnik „Kurier Lanckoroński”- artykuły, wiersze.
- Zorganizował w 2007r. ogólnokrajową akcję na blogach internetowych pod nazwą „INR nie jesteś sam”, w celu pomocy dla ludzi chorych na trombofilię.
- Od 2008 był redaktorem strony internetowej „INR nie jesteś sam” (120 zarejestrowanych użytkowników na forum).W przyszłości projekt założenia stowarzyszenia.
- 31.12.2008r. ukończył cykl szkoleń i doradztwa Szkoły Liderów NGO w Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych
- Członek Rady Lokalnej Grupy Działania „Gościniec Czterech Żywiołów”
- Zastępca koordynatora projektu pod nazwą „Edukacja informatyczna społeczności lokalnej w gminie Lanckorona” w ramach Programu Operacyjnego KAPITAŁ LUDZKI Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działania 9.5 PO KL – Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich – rok 2009/2010
- Twórca i koordynator projektu „Ochronię mój zabytek” – młodzieżowa straż dziedzictwa kulturowego Lanckorony, Kalwarii Zebrzydowskiej i Stryszowa” programu „Razem bezpieczniej”, działanie 4.6 Ochrona Dziedzictwa Narodowego-rok 2009
- Ekspert ds.społeczności lokalnej w ramach projektu „Archiwum Lanckorońskie, finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich rok 2009/2010
- Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Cedronu.
- Promował działalnośc społeczną w mediach:radio, TV,TV-internetowe
- Prowadził w 2010r dwudniową imprezę charytatywną dla powodzian z Gminy Szczucin w ramach festiwalu Romantyczna Lanckorona
- Pomagał w organizacji w szkole podstawowej w Jastrzębi konkursu „Z wami bezpieczniej” oraz festynu- rok 2009 i 2010
Ponadto, zrealizował w latach 2011-2014:
- W latach 2010-2013 wykładowca na konferencjach i warsztatach branżowych (bezpieczeństwo chemiczne, ochrona środowiska, bezpieczeństwo żywności, towary strategiczne)
- Organizator wielu szkoleń branżowych opartych na metodzie case study
- W roku 2013 ukończył kurs dydaktyki dorosłych i posiada certyfikat wykładowcy Centrum Edukacji Zawodowej Ministerstwa Finansów
- Współpracuje z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie.
- Współpracuje z czasopismem „Polski Traker”
- Od roku 2012 pełni rolę Rzecznika Innowacji w Izbie Celnej w Krakowie
- W roku 2013 rozpoczął udział w zespole Ministerstwa Finansów w pracach dla Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej – DG TAXUD
- W dniu 6 grudnia 2013 r. zadebiutował w roli eksperta w programie Ewy Drzyzgi „Rozmowy w toku”
- Rok 2014
- Ukończenie szkolenia „Trening dla trenerów” Akademii Leona Koźmińskiego
- Ukończenie „Szkolenia dla trenerów nauczania wzajemnego” projekt „Towards the Chemical Security Culture”